Jak już powiedzieliśmy w poprzednim artykule, wino typu Kadarka produkowane jest w znacznej mierze w Bułgarii i na Węgrzech. Przybliżmy jednakże nieco bardziej zagadnienia związane z wytwarzaniem i pochodzeniem tego wyrazistego i aromatycznego trunku.
Pierwotnie Kadarka produkowana była prawdopodobnie na Bałkanach, głównie w Albanii i Serbii, skąd rozpowszechniła się na terytorium obecnych Węgier i Bułgarii. W niedługim czasie Kadarka zyskała także amatorów w innych krajach, takich jak Rumunia (gdzie nazywana jest Cadarca), czy Austria.
Mimo obecności w wielu krajach europejskich, jej pochodzenie nie jest do końca znane. Wiadomo jednak, iż prawdopodobnie wywodzi się z okolic jeziora Skutari na pograniczu kosowsko-czarnogórskim. Przez wiele lat znana była w tych rejonach pod nazwą “skadarka”. Na Węgry, gdzie obecnie produkuje się jej najwięcej, Kadarka trafiła prawdopodobnie dopiero w epoce średniowiecza wraz z serbskimi emigrantami, szukającymi schronienia przed najazdem tureckim. Jako ciekawostkę warto dodać, iż Kadarka nierzadko bywa dodawana do węgierskiego wina Egri Bikavera i serwowana jako jedno z popularniejszych win stołowych.
Popularna obecnie również w Polsce ciemno bordowa Kadarka wytwarzana jest w sposób ekstensywny i ekstraktywny z różnych gatunków czerwonych winogron, między innymi z Merlota czy Pinot-Noir. Dzięki zaawansowanym technikom produkcji, wino to może stosunkowo długo leżakować, nie tracąc swego głębokiego koloru ani wyrazistego smaku.
Obecnie z Kadarki wytwarza się szereg rozmaitych alkoholi, od win wytrawnych, przez półsłodkie po słodkie, a nawet owocowe z dodatkiem róży. Różnorodność gatunków i smaków wraz ze stosunkowo niską ceną tego alkoholu uczyniło zeń jeden z wiodących trunków na stołach niemalże wszystkich krajów europejskich, gdzie najczęściej podaje się ją do żółtych i pleśniowych serów, potraw mięsnych i dań z grilla.
Wyrazistą i aromatyczną Kadarkę z Węgier lub Bułgarii powinno się podawać w specjalnych kieliszkach, zaś temperatura serwowanego wina nie powinna przekraczać mniej więcej 14 stopni Celsjusza. W ten sposób doskonale wydobędziemy z alkoholu cały aromat oraz głębię smaku, podkreślającego smakowite potrawy z pieczonego, czerwonego mięsa.